Zduńska Wola na szczycie ONZ

Zduńska Wola zaprezentowała się całemu światu! Aktywnie uczestniczyliśmy w World Urban Forum, największej na świecie konferencji o rozwoju miast. Impreza odbywała się w Katowicach w formule szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Na konferencję do stolicy Śląska przyjechało ponad dwa tysiące osób z 193 krajów. Zaprezentowały się tu miasta z całego świata, które mają osiągnięcia w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Ich nabór trwał kilka lat, a selekcja była wymagająca.

– Dostać się do tej elity było bardzo trudno. Decydowali o tym niezależni eksperci, oceniający samorządy w różnych aspektach – tłumaczy prezydent Konrad Pokora. – Zduńska Wola została zaproszona w roli panelisty, to dla nas wielkie wyróżnienie. Nigdy wcześniej nasze miasto nie miało takiej szansy na promocję – dodaje.

Delegaci z całego świata mogli posłuchać o Zduńskiej Woli podczas aż czterech różnych paneli. – Poproszono, byśmy opowiedzieli o naszych osiągnięciach w integrowaniu zduńskowolan i aktywnej rozmowie z mieszkańcami na temat miasta, o miejskim programie utwardzania dróg gruntowych, a także o budowaniu systemu zrównoważonego transportu – mówi Konrad Pokora.

Zduńska Wola do swojej promocji wykorzystała też tytuł Miasta Innowacji 2022, który otrzymała w konkursie Polskiej Agencji Prasowej. W rywalizacji pokonała ponad 70 miast, w tym wiele wojewódzkich, jak Rzeszów czy Opole. – Podczas szczytu w Katowicach zorganizowaliśmy specjalną prezentację, na której pokazaliśmy, jak wykorzystujemy w rozwoju nowe technologie. Mówiliśmy o naszej strategii miasta otwartego na innowacje i współpracę ze startupami – dodaje Konrad Pokora.

Urząd miasta przygotował też specjalną kampanię promocyjną, skierowaną do gości World Urban Forum. Z reklam można było dowiedzieć się, że Zduńska Wola zajmuje 650. miejsce wśród polskich miast pod względem liczby singli, 105. – liczby mieszkańców czy 91. – liczby motocykli. „Sprawdź w czym jesteśmy numerem jeden!” – zachęcał komunikat i odsyłał do specjalnej strony internetowej, pokazującej innowacje rozwijane w Zduńskiej Woli. Kampanię i stronę przygotowano w języku angielskim.

World Urban Forum odbywa się co dwa lata. W 2022 r. ONZ organizował ją po raz 11. Gospodarzem wydarzenia były Katowice, wcześniejsze edycje odbywały się w m.in. w Kuala Lumpur, Rio de Janeiro, Nairobi i Barcelonie.