Zduńska Wola polskim miastem innowacji

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Innowacyjny Samorząd 2022, organizowanym przez Polską Agencję Prasową. Wśród gmin miejskich na drugim miejscu znalazło się Opole, a za nim Rzeszów. Kapituła konkursowa doceniła aplikację Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieca węglowego.

Swoje projekty do konkursu zgłosiło niemal 70 gmin miejskich. W tej kategorii konkursowej konkurencja była największa. W ocenie jurorów najbardziej nowatorska okazała się jednak aplikacja Stop Smog, wymyślona i wdrożona przez zduńskowolskich urzędników. – Realizujemy w Zduńskiej Woli projekty innowacyjne na skalę ogólnopolską, a nawet europejską. Ta nagroda to duże wyróżnienie i docenienie naszych wysiłków – mówił podczas warszawskiej gali konkursu prezydent Konrad Pokora.

Dla Zduńskiej Woli innowacje stanowią ważny impuls rozwojowy. – Jesteśmy miastem z ambicjami. To nie tyle hasło promocyjne, co filozofia działania. Musimy się wyróżnić na tle innych miast, pokazać, że warto tu mieszkać i inwestować – wyjaśnia Konrad Pokora. – Dzięki naszym działaniom o Zduńskiej Woli pisze się i mówi jako o mieście innowacji. Wygrywamy prestiżowe konkursu, pokazujemy się na ważnych forach, uczestniczymy w prestiżowych programach rozwojowych. W efekcie już dziś zgłaszają się do nas startupy, które są zainteresowane realizacją projektów w Zduńskiej Woli – dodaje Pokora.

W jednej ze zduńskowolskich szkół podstawowych startup z Lublina testować będzie zaawansowane rozwiązanie informatyczne, zwiększające wykorzystanie energii słonecznej. Pilotażowe wdrożenie technologii do badania jakości obsługi mieszkańców w zduńskowolskim urzędzie miasta realizować będzie natomiast startup z Ukrainy.

– Nie ma gmin zbyt biednych na innowacyjność, kreatywność jest ważniejsza niż finanse – mówi prof. Stanisław Łobejko ze Szkoły Głównej Handlowej, członek kapituły konkursu Samorząd Innowacji 2022. Na stworzenie nagrodzonej w konkursie Samorząd Innowacji 2022 aplikacji Stop Smog, która wylicza koszty wymiany pieców węglowych i korzystania z ekologicznego źródła ciepła, a także wskazuje możliwość podłączenia domu do sieci cieplnej lub gazociągu, informuje o dotacjach i pozwala wypełnić wniosek do lokalnego programu dopłat, zduńskowolski urząd miasta nie wydał ani złotówki. Internetowy kalkulator zbudowali informatycy, którzy wzięli udział w Hackathonie dla Miast, organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju.

Zduńska Wola zwyciężyła w konkursie Samorząd Innowacji 2022 w kategorii gmin miejskich. Drugie miejsce zajęło Opole, a trzecie – Rzeszów. Wyróżnienia zdobyły Ełk, Gliwice, Kielce, Kołobrzeg, Olsztyn, Słupsk, Suwałki i Świdnik. Wśród gmin wiejskich najlepszy był Czerwonak, gmin miejsko-wiejskich – Szprotawa, powiatów – powiat tarnowski, a dużych miast – Katowice.

Celem konkursu Innowacyjny Samorząd jest promowanie kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego, a także inspirowania innych JST do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Honorowy patronat nad konkursem objął premier Mateusz Morawiecki, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GovTech Polska.