Zduńska Wola ze złotem Innovation

Złoto Innovation 2022 dla Zduńskiej Woli. Miasto jest pierwszym nagrodzonym samorządem w historii tego prestiżowego konkursu. Zdaniem jurorów zasłużyło na najwyższą nagrodę.

Złotem nagrodzono aplikację Stop Smog, czyli internetowy kalkulator kosztów wymiany pieców węglowych. Aplikacja pozwala też mieszkańcom sprawdzi
, czy dom ma dostęp do ciepło- lub gazociągu, przygotować wniosek o dotację z budżetu miasta, a nawet obliczyć raty kredytu zaciągniętego na inwestycję.

– Polska przez lata przyzwyczaiła nas do tego, że jakość publicznych usług i rozwiązań bywa nieporównywalna z tymi oferowanymi na rynku. Usługi publiczne istnieją jakby bardziej teoretycznie. Tymczasem działanie, które nagrodziliśmy, zostało stworzone przez urząd ponad 40-tysięcznego miasta i było nad wyraz praktyczne – uzasadniał przyznanie Zduńskiej Woli złotej nagrody Innovation 2022 Jakub Eichelberger, szef jury w kategorii Innovation w Biznesie, do niedawna członek zarządu oddziału globalnej agencji reklamowej DDB Warszawa, a od kilku miesięcy menedżer w Tylko.com. – Nagrodzona usługa wygodnie pomaga mieszkańcom w trudnej drodze wymiany starych pieców węglowych, a sam produkt cyfrowy i sposób jego powstania jest na poziomie wysokich, rynkowych standardów – mówił podczas gali w Nowym Teatrze w Warszawie.

– Jeśli jury złożone wyłącznie z doświadczonych menedżerów korporacji i dużych agencji marketingowych uważa, że nasza usługa jest takiej samej jakości, jak te tworzone przez największe banki, firmy telekomunikacyjne czy ubezpieczeniowe, to jest to najcenniejszy z możliwych komplementów – komentuje Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Przyznaje, że realizowane w mieście innowacje mają przede wszystkim służyć mieszkańcom. – Pomysł aplikacji Stop Smog powstał, bo zauważyliśmy, że zduńskowolanie mają realny problem z wyceną kosztów wymiany pieców węglowych. Zidentyfikowaliśmy potrzebę i w odpowiedzi stworzyliśmy proste w obsłudze, intuicyjne narzędzie – dodaje. Mieszkańcy wykonali dotąd na stronie niemal 2500 kalkulacji. Dla porównania w Zduńskiej Woli jest ok. 3000 kopciuchów do zezłomowania.

– Konkurs pokazuje, że innowacja nie jest i nie powinna być celem samym w sobie, ale środkiem do tego, aby społecznie ważne tematy wybrzmiały bardziej, mądrzej i z dobrą energią – mówi Magdalena Kotlarczyk, przewodnicząca jury Innovation, country director w Google Polska. W konkursie przyznano łącznie 30 nagród, w tym dziewięć złotych, osiem srebrnych i trzynaście brązowych. Poza aplikacją Zduńskiej Woli w konkursie nagrodzono projekty zrealizowane m.in. dla firm Clovin, Uniqa, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Żabka, Netflix czy Polskiego Związku Głuchych.

Aplikację Stopa Smog wymyślili zduńskowolscy urzędnicy, a stworzył ją zespół informatyków z Rzeszowa, który wygrał Hackathon dla Miast organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju. Zduńska Wola otrzymała za nią również tytuł Samorząd Innowacji 2022 w kategorii miast w konkursie Polskiej Agencji Prasowej.